Treci peste conţinut

  • Welcome Back Anonymous!
  • Acum este Mie Iun 24, 2026 10:04 pm
  • Prima pagină ‹ Auto BMW (tot ce tine de BMW) ‹ Mecanica
  • Schimbă dimensiunea fontului
  • Versiune printabilă

Pedala frana blocata

Mesaje ce tin de partea Mecanica - Depanare si Intretinere
Scrie un răspuns
3 mesaje • Pagina 1 din 1
  • Reclama

Pedala frana blocata

Mesajde johnnybtd » Dum Ian 24, 2010 2:50 pm

Salutare!!! De la serile astea geroase, dimineata cand pornesc masina daca calc prima oara pedala de frana e tare si se aude ca si cum s-ar sparge gheata. Am avut in trecut apa la servo dar am cutatit gurile de scurgeri si totul parea a fi OK. Dupa ce merg circa 30 km isi revine dar e deranjant sa mergi fara servo, o franezi greu si nu e o solutie buna. Prima pedala merge cu servo apoi greuuuuuuuuuuuuuu. Am inteles ca ar fi o supapa de la vacuum care ingheata, ai idee unde e , sa-i dau cu ceva sa se dezghete mai repede. Sau sa pun antigel(fff putin) in servo? ajuta? Sau cum sa scot umezeala de acolo sa nu mai inghete? Pare ca s-ar face greu vid ------- furtun de la vacum slabit , spart sau o supaopa buclucasa la servofrana? Ai vreo schema a pompei de servo si a circuitului de vacuum. Sa-i dau cu sol de dezghetat pe furtunul ce vine de la pompa de vacuum e ok?
Astept solutii.
johnnybtd
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Noi 30, 2009 8:53 pm
Sus

Re: Pedala frana blocata

Mesajde admin » Dum Ian 24, 2010 11:38 pm

Prietene, din cate imi spui inseamna ca am avut dreptate prima data , Demonteaza Servo(Tulumba aia neagra) si scoate toata apa din ea apoi curat-o de rugina ca sigur e praf si dupa ce o montezi desfa si pompa de Vacuum si curat-o ca sigur a tras rugina din servo si apa, lucru destul de neplacut ca au ajuns in uleiul din motor, dupa ce cureti si pompa de Vacuum sper ca totul sa fie ok adica (Tulumba)servo sa nu aiba garnitura crapata sau rupta unde a fost cufandata in rugina,daca e ok totul o sa functioneze perfect.Parerea mea personala ar fi sa schimbi Servo cu unul care nu a facut baie ca in timp te poate lasa pe drum si e neplacut.(Credema ca si eu la E39 am avut aceiasi problema si tot de la apa). Succes
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 108
Membru din: Vin Oct 02, 2009 12:12 pm
Locaţie: Bucuresti
  • Site web
Sus

Re: Pedala frana blocata

Mesajde admin » Dum Ian 24, 2010 11:40 pm

Si Apropos, nu da cu nici o solutie pentru ca va fi absorbita pe circuitul de vacuum direct in motor si o sa gasesti solutiile in ulei!
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 108
Membru din: Vin Oct 02, 2009 12:12 pm
Locaţie: Bucuresti
  • Site web
Sus


Scrie un răspuns
3 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Mecanica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

www.walipet.ro
phpBB Dashboard
  • Autentificare
  • Înregistrare
  • FAQ
Google


Linkuri:
  • Prima pagină
  • Echipa • Şterge toate cookie-urile forumului • Ora este UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | proGravity v3.0.4 - Design by Ika © 2009 ShadowFlames Development Translation/Traducere: phpBB România