Pagina 1 din 1

Legea lui Ohm

MesajScris: Vin Feb 05, 2010 11:17 pm
de George
Tot pentru incepatori ,cu scuzele de rigoare daca deranjaza pe cineva dar m-am gandit ca nu toti isi mai amintesc de la scoala.
U=Tensiunea=in Volti
I=Intensitatea=in Amperi
R=Rezistenta=in Ohmi

Calcul:
U=IxR
I=U/R
R=U/I

Re: Legea lui Ohm

MesajScris: Sâm Feb 06, 2010 10:16 am
de admin
Nu trebuie sa Deranjeze pe nimeni, ai postat corect deci pe viitor nu trebuie sa te mai scuzi.
Ma gandeam ca poate vrei sa pui si asta in continuare:
legea lui ohm.JPG

Re: Legea lui Ohm

MesajScris: Dum Feb 07, 2010 12:09 am
de George
da , ai dreptate trebuia sa pun si chestia asta care dupa cate imi amintesc te ajuta daca puneai degetul peste valoarea care vioai sa o calculezi iar din celelalte reiesa formula
nu era cerc era parca triunghi si se numea (pe vremea mea) "Triunghiul Prostului". :lol: Era foarte de folos la scoala cand mi-l imaginam si apoi stiam ce trebuie sa scriu la tabla.

Uite asa arata:
Triunghiul Prostului.JPG

Re: Legea lui Ohm

MesajScris: Dum Feb 07, 2010 10:58 am
de admin
Asta cu triunghiul n-o stiam, formula e aceiasi modificata doar forma.