Pagina 1 din 1

Generator de curent cu Antena si Pamantare

MesajScris: Dum Feb 21, 2010 8:40 pm
de George
O schema destul de simpla de ridicator de tensiune care foloseste energia captata dintr-o antena care se scurge in Pamant.(tot de pe net)
Curent din Antena.jpg

Re: Generator de curent cu Antena si Pamantare

MesajScris: Dum Feb 21, 2010 11:16 pm
de valipet
Teoretic schema asta ar trebui sa dea 9v si cativa mA. suficient pentru un radio, dar putin pentru iluminat cu Leduri de ex., oricum e eintersant,Cand eram mic facusem la tara la Bunici un radio cu Antena si Pamant care avea acelasi principiu si se auzea destul de tare intr-un difuzor non-stop fara alimentare, a sfarsit prin a imi deranja Bunica care l-a dezafectat instant :lol:

Re: Generator de curent cu Antena si Pamantare

MesajScris: Vin Feb 26, 2010 10:34 pm
de George
Si eu stau la curte si cu un fir la tabla de pe casa iar altul la un tarus de 2m bagat in pamant si o bobina intr-e ele cu 4 diode 1N4148 puse in punte si legate la capetele bobinei iar la + si - au un led de 10mm , ma gandeam sa fac ceva lumina noaptea, si merge oarecum dar cand e atmosfera mai incarcata sau daca
emite cineva cu vreun camion in apropiere imi arde ledul, sa nu mai vorbim vara la o ploaie mai cu tunete ca se duc si diodele chiar daca nu trazneste in apropiere. :P