Si eu stau la curte si cu un fir la tabla de pe casa iar altul la un tarus de 2m bagat in pamant si o bobina intr-e ele cu 4 diode 1N4148 puse in punte si legate la capetele bobinei iar la + si - au un led de 10mm , ma gandeam sa fac ceva lumina noaptea, si merge oarecum dar cand e atmosfera mai incarcata sau daca
emite cineva cu vreun camion in apropiere imi arde ledul, sa nu mai vorbim vara la o ploaie mai cu tunete ca se duc si diodele chiar daca nu trazneste in apropiere.
