Pagina 1 din 1

La Scoala de Ion Pribeagu

MesajScris: Mar Mar 02, 2010 5:13 pm
de valipet
La scoala

Zvon si ciripiri de glasuri
Joc cu mingi si de sageti
Toate astea se întâmpla
La o scoala de baieti.

Într-o pauza profesoara
Pune câte o întrebare
- Ce ai vrea tu sa ai Naftule
Când ai sa te faci mare?

- Eu as vrea o bicicleta
- Dar tu, Smil?
- Un avion!
- Dar tu ala mic de colo
Ia raspunde, Natansohn?

- Eu... raspunde ala micu
Cu privirile hai-hui
Ma ietati gheverot, însa
mi-e rusine sa va spui...

- Ce înseamna „mi-e rusine”?
Spune-mi draga ca te pup
- Eu, când o sa fiu mai mare
Vreau sa-mi creasca par pe trup!

- Par pe trup? Cum vine asta?
Mie spune-mi momentan
Vrei ca sa traiesti în pesteri
Sau în jungla ca Tarzan?
- Nu vreau sa traiesc în pesteri
Sau în codru în Guyana
Ci asa precum traieste
Verisoara mea Sosana.

- Da drumoasa si isteata
Ce mai? Strasnica muiere
Are un smoc de par în fata
Si câstiga o avere.