Treci peste conţinut

  • Welcome Back Anonymous!
  • Acum este Mie Iun 24, 2026 11:31 pm
  • Prima pagină ‹ Auto BMW (tot ce tine de BMW) ‹ Electronica
  • Schimbă dimensiunea fontului
  • Versiune printabilă

Aux fan e39

Scheme Electrice si Electronice, Modificari ,Explicatii...Probleme...
Scrie un răspuns
3 mesaje • Pagina 1 din 1
  • Reclama

Aux fan e39

Mesajde johnnybtd » Dum Aug 08, 2010 2:24 pm

Va rog cateva sugestii ajutatoare:
Am verificat mufa care vine la electroventilator, cu clima pornita are 12-13 V intre masa si pinul 2(low), daca dau la max 16 grade are tensiune intre masa si pinul 2(low) precum si intre masa si pinul 4 (hi). E normal sa aiba in acelasi timp alimentare pe abele trepte de turatie?Eu zic ca nu
Inca ceva pus pe direct la mufa ventilatorului 12 v si amperaj suficient , de la o baterie auto nu porneste nici pe HI(treapta care trece pe direct la motorul electroventilatorului).
Ideea e ca daca dau drumu la clima si bat cu o surubelnita in zona electromotorului porneste pe treapta I.
Ce credeti o fi defect elmot. vreo sugestie de reparatie? Daca pun un Ohmetru pe fiecare comanda (low, med, hi) valorile sunt similare si de ordinul Kohm. Valoriel ar trebui sa fie astea din cate am cititi "Unplug the connector and test the fan. The resistance between brown (1) and black/blue (4) should be ~0.3 Ohm; between brown (1) and black/red (3) ~0.5 Ohm; and between brown (1) and black (2) ~1 Ohm. If the two higher values are way off, in particular open circuit, then the resistors are probably faulty. You can also test the fan by connecting brown (1) to ground (-12V) and, one at a time, the other three to +12V"
johnnybtd
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Noi 30, 2009 8:53 pm
Sus

Re: Aux fan e39

Mesajde valipet » Lun Aug 09, 2010 9:49 pm

Salut!, Incearca sa-l demontezi , din cate imi spui am impresia ca sunt carbunii sau o lipitura rece.
Avatar utilizator
valipet
Site Admin
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Feb 08, 2010 3:38 pm
Sus

Re: Aux fan e39

Mesajde johnnybtd » Mie Aug 11, 2010 3:40 pm

Sapt viitoare il demontez revin cu poze si diagnosticul.
Toate cele bune
Ms
johnnybtd
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Noi 30, 2009 8:53 pm
Sus


Scrie un răspuns
3 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Electronica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

www.walipet.ro
phpBB Dashboard
  • Autentificare
  • Înregistrare
  • FAQ
Google


Linkuri:
  • Prima pagină
  • Echipa • Şterge toate cookie-urile forumului • Ora este UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | proGravity v3.0.4 - Design by Ika © 2009 ShadowFlames Development Translation/Traducere: phpBB România