Treci peste conţinut

  • Welcome Back Anonymous!
  • Acum este Mie Iun 24, 2026 11:26 pm
  • Prima pagină ‹ Bancuri, Glume ,Divertisment (Tot ce tine de Descretit Fruntea) ‹ Poezii si Cantecele Haioase
  • Schimbă dimensiunea fontului
  • Versiune printabilă

Gabe se Impotriveste de Ion Pribeagu

Aici puteti posta Poezii sau Cantece care va amuza.
Scrie un răspuns
1 mesaj • Pagina 1 din 1
  • Reclama

Gabe se Impotriveste de Ion Pribeagu

Mesajde valipet » Dum Feb 26, 2012 11:17 am

Nu stiu daca scrie-n Biblii,
Ca Rabinii – chiar sa vreie –
Nu au voie sa priveasca
Prea de-aproape, o femeie,
Ritual sa fie? Taina
Pentru invatati evrei?
Fiindca nimeni nu explica
Daca-i mit sau obicei.
D-aia, cind un Ruf c-o doamna,
Stau schimbind vorbiri desarte,
Ea la el se uita, insa,
El se uita-n alta parte.
La vestitul Rabi Mandel
Cunoscut in tara toata
A venit sa ceara sfatul,
O femeie-ndurerata.
Gabe – care sta-n vestibul –
Secretarul lui intim,
A deschis usa, femeii
si i-a spus frumos: - Poftim!
-Rabi, ai mila de Sarah,
Roaga-te lui Dumnezeu,
Ca sa se intoarca acasa
sloime Blum, barbatul meu.
il astept cu masa pusa,
Ca de trei luni si mai bine,
Nici nu stiu unde se afla,
Nici nu scrie, nici nu vine!
Rabi s-a uitat in carte,
si-a spus: - Dumnezeu e mare,
Iar puterea Lui divina
Este fara-asemanare!
Du-te, Sarah, cu nadejdea
C-a ta ruga e-nteleasa,
si sa stii ca-n scurta vreme,
sloime va veni acasa!
-Ce ti-a spus Prea Inteleptul?
A-ntrebat-o, Gabe, blind –
-Ah, mi-a spus, raspunde Sarah,
C-o sa vie in curind!
-Poate! Sint minuni pe lume! –
Zise el, cu lenevie –
Dac-a zis Prea Sfintul, crede-l,
Dar eu cred ca n-o sa vie!
Sarah a plecat cu gindul
si cu sufletu-mpacat,
si-au trecut trei luni, dar Sloime
inca nu s-a-napoiat.
Trista iar s-a dus la Rabin,
Plinsu-abia si-l retinu,
Rabi iar i-a spus ca “vine!”
Gabe iar i-a spus ca “nu”!
S-a mai dus si-a treia oara,
si consultu-a fost penibil,
Rabi-a spus ca Sloime vine,
Gabe-a spus ca-i imposibil!
si atunci, sarmana Sarah,
Rabinul povesteste,
Ca la tot ce-i spune dinsul,
Gabe se impotriveste.
-Cum de indraznit-ai, Gabe,
Sa-njosesti cuvintul meu?
Pentru-aceasta fapta, nu stii
Ca te bate Dumnezeu?
- Stiu, Prea Sfinte, ca ma bate,
Pentru cele ce spusei!
insa, tu te uiti in carte,
Nu te uiti la fata ei!
De-ai vedea cit de urita-i,
si de cirna si boccie,
I-ai fi spus si tu, ca mine,
Ca barbat-su n-o sa vie!
Avatar utilizator
valipet
Site Admin
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Feb 08, 2010 3:38 pm
Sus

Scrie un răspuns
1 mesaj • Pagina 1 din 1

Înapoi la Poezii si Cantecele Haioase

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

www.walipet.ro
phpBB Dashboard
  • Autentificare
  • Înregistrare
  • FAQ
Google


Linkuri:
  • Prima pagină
  • Echipa • Şterge toate cookie-urile forumului • Ora este UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group | proGravity v3.0.4 - Design by Ika © 2009 ShadowFlames Development Translation/Traducere: phpBB România
cron